اعضای هیات علمی

بازگشت

طرح درس

شامل مجموعه اهداف، انتظارات، مهم ترین محورها و سرفصل های محتوا و شیوه ارزشیابی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:      abdparsa@gmail.com

مرتبة علمی:   دانشیار

نام و نام خانوادگی استاد:    عبدالله پارسا

نیمسال تحصیلی: 2 ۹۸

 

گروه:  علوم تربیتی

دانشکده:  علوم تربیتی و روانشناسی

تعداد واحد: ۲

نام درس: طراحی برنامه درسی

 دورة تحصیلی: ارشد برنامه ریزی درسی

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:  اصلی - تخصصی

هدف کلی:

آشنایی با نظریه ها، الگوها و تکنیک های عملی طراحی برنامه درسی

اهداف یادگیری:

آشنایی با مفاهیم و مراحل برنامه ریزی درسی

مفهوم شناسی: تفاوت مفهوم طراحی برنامه درسی با طراحی آموزشی و مفاهیم مشابه

مؤلفه ها و مراحل طراحی برنامه درسی

الگوها و رویکردهای طراحی برنامه درسی در دنیا

جهت گیری های برنامه ریزی درسی در طراحی برنامه

مقایسه الگوهای طراحی  برنامه درسی

رفتار ورودی:

آگاهی دانشجویان از مفاهیم عمومی برنامه ریزی درسی

آگاهی از  نظریه های برنامه درسی

مواد و امکانات آموزشی:  کلاس درس، ویدئو پرژکتور

 

 

روش تدریس:  سخنرانی و پرسش و پاسخ همراه با ارائه گزارش های تحقیق دانشجویان

 

 

وظایف دانشجو:

مطالعه مفاهیم طرح شده در کلاس درس

مشارکت در مباحث و گفتگوهای کلاس

مطالعه و تهیه گزارش های خواسته شده

ارائه نتایج گزارش تحقیق خود در کلاس درس

ارائه فایل گزارش خود برای ارزیابی به استاد

شرکت در امتحان پایان نیمسال

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

آزمون کتبی پایان نیمسال ( تشریحی)

ارزیابی تحقیق و گزارش ارائه شده در کلاس درس

ارزیابی مشارکت در مباحث کلاسی

حضور مستمر و فعال

 

منابع درس:

مبانی و اصول برنامه ریزی درسی  محمد حسین یارمحمدیان

مباحث تخصصی برنامه ریزی درسی محسن طالب زاده نوبریان و کورش فتحی واجارگاه

نیازسنجی برنامه ریزی درسی مدرسه محور کورش فتحی واجارگاه، محرم آقازاده و محمود ابوالقاسمی

Key concepts for understanding curriculum. Colin J. Marsh

مقالات و منابع مرتبط در اینترنت

 

هفتة یکم

 طرح مقدمات و آشنایی با مفاهیم اولیه در حوزه برنامه ریزی درسی

هفتة دوم

معرفی مفهوم طراحی برنامه های درسی و مقایسه با مفاهیم هم ارز

هفتة سوم

یاداوری خلاصه  تاریخچه و تحولات صورت گرفته در نظریات مرتبط با طراحی  برنامه درسی

هفتة چهارم

معرفی نظریه های مختلف در طراحی برنامه درسی

هفتة پنجم

الگوهای مختلف طراحی برنامه درسی

هفتة ششم

نیازسنجی در برنامه ریزی درسی مفاهیم و محورها

هفتة هفتم

ادامه بحث نیازسنجی، الگوها و روش ها

هفتة هشتم

نیازسنجی مدرسه محور- مزایا و محدودیت ها

هفتة نهم

الگوهای نیازسنجی مدرسه محور

هفتة دهم

طراحی و تدوین محتوای برنامه درسی، اصول، فنون، روش ها و ...

هفتة یازدهم

رویکردهای تلفیقی در طراحی و تدوین محتوای برنامه درسی

هفتة دوازدهم

روش های تحلیل محتوای برنامه های درسی

هفتة سیزدهم

اصلاح و تغییر در برنامه های درسی- رویکرده، اقدامات، مراحل و ویژگی ها

هفتة چهاردهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

هفتة پانزدهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

هفتة شانزدهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

جمع بندی مباحث نیمسال